ИСТОРИЯ:
Детска градина ”Снежанка”, район „Централен”, град Пловдив е открита на 16.03.1970 г. като седмична детска градина .
Сградата е специално построена за целта и е с капацитет 104 деца. Детската градина днес функционира с шест групи с капацитет 150 места за деца, от първа до подготвителна групи.
През 1971 г. е направено преустройство на сградата и с архитектурна връзка е свързан кухненският блок с централния корпус. Новото помещение се използва като приемна за децата.
През 1974 г. започва строителството на физкултурен салон и закрит плувен басейн, които са открити на 03.03.1978 г. Първият треньор по плуване е Христина Попова от Физкултурно дружество „Локомотив”-Пловдив.
Учебната 1979/1980 г. започва с две нови групи, настанени в пристроена сграда в двора на детската градина.
От 1982г. до 1984 г. детската градина е базова към ПУ”Паисий Хилендарски”.
МИСИЯ:
-
Поддържане на високо качество и ефективност на образователния процес в ДГ „Снежанка“, гр. Пловдив, в съответствие с изискванията на ЗПУО, стратегиите на министерство на образованието и общинските политики в сферата на образованието с цел предоставяне на съвременно образование на децата от предучилищна възраст.
-
Развиване степента на функционална грамотност и компетентности на децата, гарантиращи им готовност за успешно училищно обучение.
-
Развиване на детската личност, възпитание в духа на националните традиции, родолюбие и патриотизъм, физическа дееспособност, с умения за природосъобразен и здравословен начин на живот.
-
Повишаване на професионалните и дигитални компетентности на педагогическите специалисти и прилагане на иновативни педагогически модели в образователния процес.
-
Изграждане на партньорство и взаимодействия с родителската общност за участие в живота на децата в детската градина.
ВИЗИЯ:
Детска градина „Снежанка“, гр. Пловдив да съхрани своя облик и традиции, и да се развива като образователна институция с качествено предучилищно образование :
-
Подбор на висококвалифицирани специалисти със съвременно мислене, с мотивация и стремеж към иновативни педагогически модели за успешно прилагане на стандартите за предучилищно образование и развитие на детската личност.
-
Фокус за професионалното развитие и квалификационна дейност на педагогическите специалисти, насочен към придобиване на нови компетентности за гарантиране качество на предоставяната образователна услуга от образователната институция.
-
Прилагане на различните форми на организация на предучилищното обучение, заложени в новия ЗПУО и дейности за изява на децата с подкрепа за повишаване на грамотността, намаляване и предотвратяване на преждевременното отпадане и ранно напускане на образователната система.
-
Осъвременяване на методите на преподаване и модернизиране на материалната среда.
-
Осъществяване на приобщаващо и подкрепящо образование с осигуряване на екип от висококвалифицирани специалисти за обща и допълнителна подкрепа на нуждаещите се деца.
-
Развиване на знания, умения и навици за здравословно хранене и здравословен начин на живот чрез предоставяне на целодневна медицинска грижа, здравословна храна и организация на дневния режим за обучение и игра.
-
За повишаване грамотността на децата се организират кампании за четене, размяна на книги между децата, обособяване на библиотечни кътове в детските групи и превръщането им в предпочитано място за запознаване с книгата, за игри и творчество.